Karamel Sos

Karamel Sos

Hazır alınan soslar her ne kadar pratik gelsede lezzetleri hep bir eksik kalmıyor mu sizce de? İşte karşınızda yemeğe doyamayacağınız, elinize geçen her kurabiyeye, her pastaya ya da bisküviye ya da kahveye dökmek isteyeceğiniz bir lezzet. Bir lezzet patlaması karamel sooossss 🙂

İçincekiler

  • 200 gr şeker (1 su bardağı)
  • 200 ml krema (1 paket)
  • Yarım paket vanilya
  • 6 yemek kaşığı su

Hazırlaması inanılmaz kolay; tabi ki bir kaç püf noktasına kesinlikle uymanız şartıyla. Çelik bir sos tenceresi, ya da tavanın içerisine şekeri ve 6 kaşık suyu ekleyip şöyle bir karıştırın. Orta ateşin üzerine sos tenceresini yerleştirin ve yaklaşık 15-20 dk arası herhangi bir müdahalede bulunmayın. Şeker bu esnada karamelize olacak ve rengi esmerleşecek. Bu aşamada metal ya da tahta herhangi bir kaşığı şekere değdirirseniz karamelize etme işlemine balta vurmuş olursunuz. Bırakın tencerede usul usul şekerin rengi değişsin. Şekerin rengi (15-20 dk arası) uzun zaman sonra değişmeye başlıyor. Ancak rengi değişmeye başladıktan hemen sonra çok hızlı bir şekilde şekerler yanıyor ve rengi çok koyu bir hal alıyor. Şekeri yakarsanız acımsı bir karamel elde etmiş olursunuz kiiiii, inanın bunu istemezseniz.

Şeker istediğiniz ölçüde karamelize olduktan sonra, oda sıcaklığında bulunan kremayı çok yavaş bir şekilde şekere eklemeye başlayın. Kremayı eklerken bir yandan da ahşap bir kaşıkla karışımı karıştırın. Dikkat, dikkat; karışımı yavaş karıştırırsanız ya da kremayı çok hızlı dökerseniz, karamelize şekerin ısısını bir anda düşürdüğünüz için eriyen şeker katılaşmaya başlar ve krema ile homojen karışmaz. Ama korkmayın. Böyle bir durumla karşılaşırsanız tencerenizi çok kısık ateşe alıp karıştırın. Şeker yeniden eriyerek krema ile homojen karışmaya devam edecektir.

Krema ve şekeri homojen olarak karıştırdıktan sonra vanilyayı ekleyebilirsiniz. Karamel sos hazır. SAKIN TADINA BAKMAYIN 🙂 Kimse dilini yakmaz istemez ama değil mi? Merak etmeyin; lezzet süper! Karamel sosu istediğiniz bir kavanozda saklayabilirsiniz. Soğumaya başladığında daha yoğun bir kıvam alıyor. Ancak akışkanlığı devam ediyor.

Afiyet ola.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*