Cevizli Mozaik Pasta

Cevizli Mozaik Pasta

_MG_7314_3

Kahveyle olan mükemmel uyumu sebebiyle kahve dükkanlarında bir adet yenmeden çıkılamayan bir lezzettir kendisi. Ben özellikle yumuşak kıvamlı, bol çikolatalı hallerini pek severim mozaik pastaların. Bu tarifte tam öyle bir şey işte.

İçindekiler

  • 400 gr petibör bisküvi
  • 80 gr tereyağ
  • 50 gr bitter çikolata
  • 200 ml süt (1 su bardağı)
  • 15 gr kakao (1 dolu yemek kaşığı)
  • 15 gr pudra şekeri (1 dolu yemek kaşığı)
  • 1 çay bardağı iri kıyılmış ceviz
  • Bir tutam kahve

Sosu

  • 80 gr bitter çikolata
  • 80 gr krema

Öncelikle ocağa konulacak malzemeleri hazırlayın. Çünkü ocaktaki malzemeler hazır oluncaya kadar mozaik pastayı mozaik pasta yapan en önemli malzeme olan bisküvileri parçalayacak yeterli zamanınız olur. Bu sebeple öncelikle bisküvi, çikolata ve ceviz dışındaki tüm malzemeyi bir tencereye koyarak kısık ateşte ısınmaya bırakın. Yeterince ısındığına içerisine 50 gr bitter çikolatayı ekleyin ve çikolata eriyinceye kadar karıştırın. Sakın bırakmayın çünkü çikolata tencerenizin dibine yapışabilir. Karışımı fokur fokur kaynatmayın, çünkü o kadar sıcak olmasına gerek yok. Bisküviler gereğinden fazla ezilebilir. Parmağınız yanıyorsa yeterli sıcaklıktadır demektedir 🙂

Ocaktakiler ısınırken bisküvileri ve cevizleri kırıp parçalamaya geçebilirsiniz. Bisküvileri ne kadar iri parçalar halinde kırarsanız o kadar geniş desenlere sahip olur mozaik pastanız. Ne kadar ufak parçalı olursa o kadar erir gider karıştırırken, ve desenli görüntüsünü elde edemezsiniz. Bu sebeple bir bisküviyi 4-6 parçaya bölseniz yeterli olur.

Tüm malzemeler bir araya getirmek için hazır durumda. Parçalanmış bisküvilerin üzerine sıcak sosumuzu gezdirerek dökelim. Bisküviler sosu çekene kadar ve homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın. Bisküvilerde hafif bir çıtırlık olması normal. Mozaik pastanızı tamamladığınızda dinlenmeye bırakacaksınız ve çıtır bisküviler de nemlenerek yumuşayacaklardır. Homojen bir karışım elde ettiğinizde kıyılmış cevizleri de karışıma ekleyip bir süre daha karıştırmaya devam edin.

Artık elinizde mozaik pastanız hazır. tek yapmanız gereken pastanıza nasıl bir form vermek istediğinize karar vermek. Ben elimle şekillendirdim, daha organik bir görüntüsü oluyor. Ama siz istediğiniz bir şekilli kalıbı seçebilirsiniz. Seçtiğiniz kaba önce streçfilm yerleştirin ve daha sonra karışımı dökün. Bu sayede pasta karışımınız herhangi bir yere yapışmayacak ve rahatlıkla kalıptan çıkabilecek.

_MG_7347_2

 

Mozaik pastanızı soğumaya bırakın. Bu sırada mozaik pastanın üzerini kaplayacağınız ganajı hazırlayabilirsiniz. Ganaj olmadan olmuyor mu diyebilirsiniz. Ama demeyin! 🙂 Olmuyor, olmasın. Extra çikolata herkesi mutlu eder. Çikolatalı bir tariften daha iyi bir tarif varsa o da extra çikolatalı tariftir. O yüzden panik yapmayın ve kremanızı ısınması için ocağa koyun. 🙂  Bu sırada çikolatalarınızı kremanın içerisinde rahat eriyebilmesi için küçük parçalara kıyın. Krema ısınınca çikolatanın üzerine dökün, karışım homojen olana kadar karıştırın ve soğumaya bırakın.

Mozaik pastanızı kalıptan çıkararak ganaj ile kaplayın.Keyfinize göre üzerini hindistan cevizi ya da gönlünüz ne isterse onunla süsleyin. Sade olarak da yeterince ef-sa-ne görünüyor zaten 😉

Mutlulukla yiyin, sağlıkla yiyin, aşkla yiyin…

 

_MG_7353_2

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*