Cevizli Brownie

Cevizli Brownie

3

Fındık mı ceviz mi ikileminden sonra her ikisinin de inanılmaz lezzetli olduklarına kanaat getirdikten sonra, cevizli olanı gün yüzüne çıkartmaya karar verdim.

İçindekiler

  • 125 gr bitter çikolata
  • 125 gr terayağ
  • 3 yumurta
  • 175 gr toz şeker
  • 75 gr un
  • 1 paket vanilya
  • 1 su bardağı iri dövülmüş ceviz

Öncelikle işe benmari (buharda eritme) işlemiyle başlıyoruz. Çikolata ve tereyağını ısıya dayanıklı bir kaba koyup, içerisinde su kaynayan bir tencerenin ağzına yerleştiriyoruz. Tereyağı ve çikolata bulunan kabımızın kaynayan suyla temas etmemesi gerekiyor, o nedenle büyüklüklerini iyi ayarlamalısınız 🙂 Tereyağı ve çikolata iyice eriyince ocaktan alıp oda sıcaklığına gelmesi için ılımaya bırakıyoruz.

Daha sonra diğer malzemelerimizi gereken miktarlarda hazırlıyoruz, ve çoğu zaman olduğu gibi işe şeker ve yumurtaları çırparak başlıyoruz. Çırpma işlemi yaklaşık 5 dakika kadar sürse yeterli olacaktır. Şeker ve yumurtaların iyice birbirine karıştığını ve karışımın biraz kabardığını gördüğünüz zaman karışım hazır demektir. Artık mikseri bir kenara kaldırıp spatulamızı meydana çıkarma zamanı.

9

 

Erimiş olan çikolata ve terayağını yumurta ve şeker karışımına ekleyip karıştırıyoruz. Daha sonra bu karışıma unu, vanilyayı ekleyip topak kalmayıncaya kadar spatula ile karıştırıyoruz. Daha sonra içerisine dövülmüş cevizleri ekleyip cevizle hamura eşit olarak dağılıncaya kadar karıştırıyoruz.

5

Bol çikolatalı brownie hamurumuz hazır. 20 cm2 lik kare bir fırın kabına hamurumuzu döküyoruz ve 190 derecede (turbosuz) önceden ısıtılmış fırınımıza 15-20 dakika pişmesi için bırakıyoruz. Her fırına ve fırın kalıbına göre pişme süresi tabiki farklılık gösterecektir. İlk kez pişiriyorsanız mutlaka fırınınızın yakınlarında dolaşmalısınız 🙂

Brownie piştikten sonra soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra istediğiniz büyüklükte dilimler kesip, istediğiniz şekilde servis edebilirsiniz. Dondurma olur, krema olur, çikolata sos olur; tabiki de paşa gönlümüz bilir.

Afiyet ola…

1

 

4

 

8

 

 

One Comment


  1. Eline sağlık arkadaşım. Güzel bir içerik yazmışsın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*